Çağrı Merkezi : 0312 467 26 20 - 4 Hat

Yeni Koronavirüs (COVİD-19) tedbirleri çerçevesinde;

EKMEK VE EKMEK ÇEŞİTLERİ,
FIRIN VE MARKETLERİN HARİCİ YERLERDE SATILAMAYACAK…

Değerli Dostlar,
Ülkemiz, Çin’in Wuhan eyaletinde başlayan ve sonrasında Avrupa’da hızla yayılma emaresi gösteren Yeni Koronavirüs (COVİD-19) pandemisi sebebi ile yoğun bir mesai harcıyor…
Cumhurbaşkanlığımızdan, Bakanlıklarımıza; Sivil Toplum Kuruluşlarından, iş dünyası ve esnaf teşkilatlarımıza kadar aklınıza gelebilecek tüm “kurum ve kuruluşlar” bu hastalığın bir an önce sonlandırılabilmesi noktasında “yeni tedbirleri hayata geçiriyor”, ülkenin önünü açmaya çalışıyorlar… 
Bilim Kurulu’nun çalışmaları ve Sağlık Bakanımızın şeffaf yönetimi ile hepimiz gelişmeleri an ve an izliyor, önümüzdeki günler için yapmamız gerekenleri, yakından takip ediyoruz…
Bu bağlamda; tüm sağlık çalışanlarımızı yürekten kutlamak istiyorum…
Çöz özverili bir süreç bu!
Ve, hepsi TAKDİRİ HAK EDİYOR.

Değerli Başkanlarım,
Tarım ve Orman Bakanlığımız ile başlattığımız “Hijyen Eğitim” çalışmalarının ne denli önemli olduğuna sizler de yakından tanık oluyorsunuz, bu günlerde…
Hep söyleye geldiğimiz, HİJYEN, HİJYEN, HİJYEN sözümüz, Yeni Koronavirüsü sonlandırmanın da en önemli püf noktası…
Sağlık Bakanlığımızın, bu virüsü yenebilmenin 14 şartı içerisinde, EL TEMİZLİĞİ birinci öncelik… 

Ne deniyor, hazırlanan spotlarda, uygulama rehberlerinde;
•    El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
•    Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
Evet, HEPİMİZİN bu KURALLARA SIKI SIKIYA UYMA ZORUNLULUĞU VAR.

Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığımız ile birlikte ekmek hijyeni konusundaki çalışmalarımızı tamamladığımızı ve 23 Mart tarihi itibariyle de Bakanlık talimatlandırmasının, tüm il Tarım ve Orman Müdürlüklerine iletildiğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Buna göre;
“Piyasaya arz edilen, ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında, ürünleri tüketicinin doğrudan alması engellenecektir. Ekmek, ekmek çeşitleri ve diğer ekmek çeşitleri aşağıda belirtilen 3 şekilde satışa sunulabilecektir.
1-    Hazır ambalajlı olarak,
2-    Ambalaj Malzemesi İçerisinde; Ekmek ve ekmek çeşitleri gıda ile temasa uygun kağıt esaslı veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecektir. Ambalaj malzemelerinin ağız kısmının ürünün rutubetini bırakabilmesi amacıyla açık bırakılmasında sakınca bulunmamaktadır.
3-    Ambalaj malzemesine konulmamış ürünler; Bu ürünler sadece, bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulabilecek ve tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilebilecektir.

Ayrıca; Pazar, manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlarda da ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışı yapılmayacaktır”.
İşte bizler, bu “İHTİYATİ TEDBİRLERİ” yakinen takip ederek, vatandaşımıza SAĞLIKLI EKMEKLERİ ulaştırmanın gayreti içerisinde olmalıyız.
Bu konuda gerekli hassasiyetin gösterileceğine yürekten inanıyorum.
Biliyorum ki, temizlik ve hijyene riayet edersek, bu hastalığı en kısa sürede atlatır ve aydınlık günlere doğru hızlı adımlarla ilerleyebiliriz..
Unutmayalım: “KORONAVİRÜS ALACAĞIMIZ TEDBİRLERDEN DAHA GÜÇLÜ DEĞİLDİR”